Koszty postępowania mediacyjnego
Wynagrodzenie mediatora reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2016r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym. (Dz. U. poz. 921). Dotyczy postępowania mediacyjnego wszczętego na podstawie skierowania sądu.
Opłaty za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego obejmują:
- opłata inicjująca mediację,
- opłata mediacyjna,
- zwrot wydatków poniesionych przez mediatora w związku z prowadzeniem postępowania mediacyjnego,
Opłatę inicjującą mediację w wysokości 150zł pobiera się z chwilą złożenia wniosku o mediację do mediatora. Opłata ta nie podlega zwrotowi. Opłaty mediacyjne strony są zobowiązane wnieść przed rozpoczęciem sesji mediacyjnych.
W sprawach o prawa majątkowe opłata mediacyjna wynosi: przy wartości przedmiotu sporu do 200 000 złotych – 1% wartości sporu nie mniej niż 550 złotych, przy wartości przedmiotu sporu powyżej 200 000 złotych – cena negocjowana. Wartość przedmiotu sporu ustala mediator w uzgodnieniu ze stronami sporu.
W sprawach o prawa nie majątkowe oraz w sprawach o prawa majątkowe, których wartości nie da się ustalić, opłata mediacyjna wynosi:
- za pierwszą półtoragodzinną sesję mediacyjną – ryczałtowo 150 złotych,
- za każdą następną godzinę mediacji na sesjach mediacyjnych – 110 złotych.
Mediator pobiera zaliczki i rozlicza koszty wydatków, po uzgodnieniu ze stronami, poniesionych w związku z prowadzoną mediacją(np. Wynagrodzenie dla ekspertów, koszty dojazdów, posiedzeń zamiejscowych i wynajmu pomieszczeń)
Trzy sposoby wynagrodzenia w innych usługach mediatora:
- godzinowy- wysokość wynagrodzenia ustalana jest w oparciu o ustaloną z klientem stawkę za godzinę oraz liczbę przepracowanych godzin,
- ryczałtowy – stałe wynagrodzenie za prowadzenie usług mediacyjnych płatne w formie miesięcznego ryczałtu,
- opłata za sukces – uzgodniona z klientem stała kwota wynagrodzenia, uzależniona od wyniku sprawy.